Zásahová činnost jednotek Záchranného útvaru HZS ČR v obci Bulhary

01.10.2014 - 09:00 - Jihomoravský kraj (Bulhary)
Již třináctý den, tedy od 19. 9. 2014 zasahují jednotky Záchranného útvaru HZS ČR na území obce Bulhary v Jihomoravském kraji.

Krizovým štábem Jihomoravského kraje bylo rozhodnuto o započetí prací na zpevnění svahu, který se postupně sesouvá a ohrožuje tak obyvatele několika domů, které nad tímto svahem stojí. K tomu je zapotřebí vytvořit příjezdovou komunikaci pod tento svah, což je činnost, které se jednotky útvaru již téměř dva týdny intenzivně věnují. Nejprve byla během víkendu vytvořena provizorní panelová cesta vedoucí přes zahrádkářskou oblast a to v délce necelých 200 m.

Od pondělka pak začal návoz kamene do koryta řeky, jelikož dalších 150 m vznikající komunikace vede přímo v korytě řeky Dyje. Nakládku a návoz materiálu i budování samotné komunikace prováděli záchranáři za pomoci tří sklápěcích automobilů Tatra T815, kolového nakladače KN 251, víceúčelového pracovního stroje HUDDIG 1260C a hlavně pásového rypadla Caterpillar 329E. O finální úpravy povrchu komunikace a drobné vyrovnávací práce se postarala obsluha pásového smykem řízeného nakladače Caterpillar 289C.

Krom této činnosti jednotka zajišťovala přetahování kmenů, které zavázely vznikajícímu náspu, na druhý břeh řeky Dyje. K této činnosti hasičům pomáhal lanový naviják osmikolového automobilu T815-7. Na celou činnost dohlížela rovněž skupina potápěčů, kteří byli přítomni přímo na vodě a připraveni ihned zasáhnout v případě neočekávaného sesuvu svahu či vytvářeného náspu. Předpokládané nasazení jednotek Záchranného útvaru v této lokalitě je nejméně po dobu dalšího týdne.

Do prací se tak opět zapojila technika pořízená převážně z prostředků Evropské unie v rámci projektu Integrovaného operačního programu - Zvýšení akceschopnosti Záchranného útvaru HZS ČR pro záchranné a likvidační práce při živelných pohromách. Konkrétně se jedná o víceúčelový pracovní stroj HUDDIG, pásové rypadlo a nakladač značky Caterpillar, terénní automobil s hydraulickou rukou a navijákem na podvozku Tatra 815-7 a soupravu tahače MAN s návěsem NOOTEBOOM.

por. Ing. Ivo Adámek
OPŘJ, tiskový mluvčí
Záchranný útvar HZS ČR

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek