Zlatý pohár z Mistrovství ČR záchranných týmů složek IZS letos patří hasičům z Chebu

09.09.2017 - 16:53 - Pardubický kraj (Pastviny)
V sobotu 9. září 2017 se opět na Pastvinách (Šlechtův palouk) konalo Mistrovství záchranných týmů HZS Pardubického kraje a složek integrovaného záchranného systému – záchrana na vodě.

Pořadatelem byly HZS Pardubického kraje, Vodní záchranná služba ČČK Pastviny, pobočný spolek, Prezidium Vodní záchranné služby ČČK.
Mistrovství se konalo v rámci projektu Bezpečné pohraničí/ Bezpieczne pogranicze a za podpory Nadace ČEZ a dalších partnerů.
Záštitu nad tímto mistrovstvím převzal hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, PhD. Mistrovství ČR záchranných týmů se účastnila družstva: z Chrudimi, Svitav, Přerova, Chebu, dva týmy z Polska (KM PSP w Jelenie Górze, PSP Opole), Policie ČR obvodní oddělení Žamberk, Policie ČR SPJ Frýdek Místek, VZS Náchod a domácí družstva z Ústí nad Orlicí a Žamberku.

Jedenáct pětičlenných týmů mělo za úkol splnit hned několik disciplín:
Nejprve museli záchranáři projet na vodní hladině člunem slalom, který byl sestaven ze čtyř bójek v řadě za sebou. Po projetí slalomu museli soutěžící provést zacouvání s člunem do kotviště. Na dalším stanovišti museli záchranáři zachránit postiženou osobu z břehu. Další stanoviště bylo zaměřeno na záchranu osoby z vody. Záchrana a naložení postiženého do člunu musela být provedena šetrně a s maximální ohleduplností.
Každý člen týmu si vylosoval uzel, který v praktickém zadání předvedl. Soutěžící museli zvládnout například o osmičkový uzel, lodní, rybářský uzel, tažnou smyčku i prusíkův uzel. Na pátém stanovišti museli soutěžící předvést ovládání záchranného plavidla (raftu).
Na dalším stanovišti provedl každý tým kardiopulmonální resuscitaci (kardiopulmonální resuscitaci je metoda, jejíž pomocí oddalujeme klinickou smrt a zamezujeme nevratným poškozením životně důležitých orgánů. Do kardiopulmonální resuscitace řadíme nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci). Všechny týmy řešily stejnou situaci: postižený byl v bezvědomí, nedýchal, neměl srdeční akci, nekrvácel, bez úrazu a po tonutí. Na dalším stanovišti bylo simulováno ošetření postiženého a následný transport ke stanovišti zdravotnické záchranné služby.
Během závodu se jednotlivým týmům měřil čas, sledována byla odbornost zásahu a za nesplnění úkolů se udělovaly trestné body.

V loňském roce si zlatý pohár odvezlo družstvo profesionálních hasičů z Ústí nad Orlicí. Zlatý pohár s vyrytým datem 9.9. 2017 si tedy dnes pro změnu odvezlo družstvo hasičů z Chebu. Druhé místo patří družstvu hasičů ze Žamberku a s bronzovou medailí odjíždí družstvo hasičů z Chrudimi.

Všem skvělým záchranářům gratulujeme.

foto:Hana Špinlerová - HZS Ústí nad Orlicí

por. Bc. Vendula Horáková
HZS Pardubického kraje

Soubory ke stažení